Türkçe | English    

Kitre KİTRE

Üzerine boyaların serpilmesi için su, kıvam arttırıcı ve yapışkan özelliği olan kitre ile hazırlanır. Belli ölçüde kitre suya konulur, bir gün sonra şişen kitrenin suda erimesi sağlanır. Torbayla süzülerek erimemiş parçacıklardan yabancı maddelerden arındırılarak tekneye boşaltılır. İstenilen kıvama gelmesi için su eklenerek karıştırılır. Kitre yerine kullanılan, suya yapışkan bir kıvam veren deniz kadayıfı, salep, keten tohumu, ayva çekirdeği, hilbe (boytohumu) de kıvam arttırıcı olarak kullanılabilir.

Kitre, Geven otunun havayla temas edince kemikleşen reçinesidir. Asya'nın kurak ve yarı kurak bölgelerinde, Türkiye'nin Doğu Anadolu ve İç Anadolu Bölgesi'ndeki bin 300-3 bin 500 metre yükseltilerde, İç Ege ve Toroslar'da ise bin 300-2 bin 300 metre yükseltilerde orman step ve dağ yamaçlarında görülür. Bazıları otsu, çoğu da çalı görünümünde olan gevenin binden fazla türü vardır, kısa boylu ve dikenlidir.

Kitre SIĞIR ÖDÜ

Boyaların suya batmamaları ve boyaların birbirine karışmadan renklerini korumaları için yüzey aktif asitler içeren sığır ödü gereken ölçüde boyalara katılır. Mersin balığı, deve, tavuk gibi değişik hayvanların öd'leri de denenmiştir. Öd, benmari yöntemiyle işleme tabi tutulduktan sonra kullanılır.

Kitre KAĞIT

Kullanılacak kağıdın suda erimemesi ve tekneye yatırılırken zorluk yaşanmaması için birinci hamur ve 80-90 gr. olması tercih edilir.

Kitre TEKNE

Teknenin çelik ya da galvanizli saçtan olması tercih edilir. Kağıdın sıyrılacağı tarafa kağıdın çizilmemesi için 2-3 cm. kalınlığında bir mil kaynatılması önemlidir.

Kitre FIRÇA

Ebru fırçası atın kuyruk kıllarının bir gül dalına sarılmasıyla ebrucunun kendisi tarafından değişik kalınlıklarda hazırlanır. Gül dalı ya da başka bir bitkinin dalı olmasının küflenme açısından farkı yoktur, ustalarımızdan gelen geleneğe bağlı kalmak için gül dalı kullanmaya devam ediyoruz. Kılların dala sarılmasında kullanılan misina düğümsüz bağlanır. Fırça hazırlanırken ortasının boş olmasına dikkat etmek gerekir.

Kitre TARAK

Yumuşak bir tahta üzerine istenilen aralıklarla düzgün bir şekilde boncuk iğnesi ya da tellerin sabitlenmesi ile tarak yapılır. Tarakların boyu, teknenin eni ve boyundan biraz kısa olmalıdır. Bazı taraklarda dişlerin arası 3-4 mm., bazılarında 10-12 mm. olarak yapılır.

Kitre BİZ

Tekneye boya damlatmak, boyaya şekil vermek için değişik kalınlıklarda bizler kullanılır. Aynı cins telden 15-20 tanesi bir arada sarılarak sümbül yapmak için kullanılır.

Kitre DESTİSENG

Boyalar 50X50 cm. boyutunda düz mermer üzerinde, destiseng (el taşı) ile ezilerek hazırlanır. Destiseng, üzerinde boya ezilen mermerle aynı cins olmalı, boya üzerinde 8 çizer gibi dolaştırılarak boya ezilmelidir.

Boyalar BOYALAR

Ebru yapımında eskiden beri doğadaki renkli kayaç ve topraklardan elde edilen boyalar kullanılmaktadır. Ebruculukta kullanılacak boyaların suda erimemesi ve yağ içermemeleri gerekir. Geleneksel Türk Ebrusu'nda tercih edilen ana renkler: Çamlıca toprağı, Beyaz üstübeç, İs siyahı, Oksit sarı, Oksit kırmızı, Lahor çividi, Çamaşır çividi, Oksit kahverengi, Pigment kırmızı
Ayda Aktay