Türkçe | English    

Ayda Aktay
Ayda Aktay 1959 da Ankara'da doğdum, İlkokula Balıkesir'de başladım, Antalya'da bitirdim. Ortaokula Erzurum'da başladım, onu da Ankara'da bitirdim. Lise yıllarım Ankara'da başladı çok istememe rağmen ne yazık ki orada bitmedi, Çamlıca Kız Lisesi'nden 1976 yılında mezun oldum.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümünü ilk tercih olarak yazmamda Ankara'daki psikoloji öğretmenim Şahin Şen'e olan sevgi ve saygımın büyük etkisi oldu. 1977 de başladığım üniversite hayatım aynı zamanda çalışıyor olmamdan dolayı 1983 de mezun olarak bitti.

TRT de ebru üstatı Mustafa Düzgünman'ı izlediğim gün suda boyalarla oynamanın çok rahatlatıcı, zevkli ve "kolay" olduğunu düşünmüştüm. Yıllar sonra ebru kursuna gitme fırsatı buldum. 1989 da Kadıköy Seven Sanat Galerisi'nde açılan iki ay devam edecek olan ebru kursuna katıldım. Nusret Hepgül'ün hocalığında, ebru kursunu hatip ebrusu yapabilecek düzeyde bitirdim. Ebruyu öğrendim. Sandım !!!

1990 yılında hat sanatçısı öğretmen arkadaşım beni Fuat Başar'la tanıştırdı. Ve çırak olarak, zaman zaman henüz ilkokuldaki kızımla beraber hocanın atölyesine giderek ebru serüvenime devam ettim. Yıllar geçti, hala öğreneceğim çok şey olduğunu artık biliyorum.

1997-2000 yıllarında Atölye Chat-Noir'de, 2004-2006 da Gizli Atölye'de ebru dersleri verdim. 2007'de Kadıköy Yeldeğirmeni'nde kendi atölyemi açtım, atölyenin bulunduğu pasajda çıkan yangında atölyem büyük zarar gördü. Kapanmış oldu.

Psikolojik Danışman olarak görev yaptığım Kadıköy Rehberlik ve Araştırma Merkezi'nden 2005 yılında Yeldeğirmeni Çocuk ve Gençlik Merkezi'ne görevlendirmem çıktı, 2007 de emekli oldum.

2006 da NöroPsikiyatri İstanbul Hastanesi'nde ebru öğretmeni olarak göreve başladım. Emekli olunca ebru öğretmenliğinin yanı sıra ergoterapi sorumlusu olarak görev aldım. Psikolog ve ebrucu olarak çalışmaktan çok memnunum.