Türkçe | English    

NUSRET HEPGÜL

1920 yılında İstanbul'da doğdu. 1970 yılında Deniz Kuvvetleri'nden emekli oldu. Ebru tarihini araştıracaklar icin "Müsvette Halinde Bibliografya" isimli bir broşürü ve Türkiye'ye gelecek yabancılar icin bir "Gezi Kılavuzu" ve "Ebru Albümü" isimli Süleymaniye Kütüphanesi'ne verilmiş çalısmaları vardır. Yurt dışındaki Ebru'cular ile temas kuran Hepgül klasik Türk Ebrusu'nun tanıtılması için büyük çabalar göstermiştir. Ebru ile ilgili bir arşiv oluşturmuştur.
  Nusret Hepgul - Akkase Ebru
FUAT BAŞAR

Fuat Başar 1953 yılında Erzurum'da doğdu, ilk, orta, lise eğitimini tamamlayan Fuat Başar, Tıp Fakültesinde öğrenci iken ikinci sınıfta eline hat sanatıyla ilgili bir kitap geçer, güzel yazı sanatıyla, hüsn-i hatla meşgul olmaya başlar. Hattat Hamid Bey ve Uğur Derman ile mektuplaşır. Bir sene sonra da ebru sanatına ilgi duyar, 1977'de Uğur Derman'a ait bir ebru kitabıyla karşılaşır, Mustafa Düzgünman ile mektuplaşır. Fakat işin içinden tek başına bir türlü çıkamayınca, eskilerin de dediği gibi sanatta üveysîlik olmayacağını anlar, tıp fakültesini bırakır ve İstanbul'a yerleşir. Mustafa Düzgünman, Süheyl Ünver ve Uğur Derman'ın referansı vesilesiyle Fuat Başar'ı öğrenciliğe kabul eder. Aynı dönemde Hattat Hamid Bey'in dersleri de devam etmektedir. 1980'de Hamit Aytaç'dan, 1989'de de Mustafa Düzgünman'dan icazet alır. Fuat Başar, yıllardan beri Küçükayasofya'daki atölyesinde hat ve ebru yapmakta ve öğrenci yetiştirmektedir.

Fuat Başar - Özgün Çiçek Demeti Fuat Başar - Papatya Ebrusu Fuat Başar - Şal Ebrusu
İLKER SELİMLER

İlker Selimler 1987 yılında İstanbul’da doğdu. Sanata olan ilgisini ve yeteneğini keşfetmek için bir çok sanat dalıyla uğraştı. Tiyatro, resim, fotoğraf, müzik, olmak üzere çeşitli sanat dallarıyla ilgilendi. İçindeki duygularını ve kendini ifade edecek sanat dalını ancak 2005 yılında ebru sanatıyla tanışarak keşfetti. Deneme yanılma yönteminin yanı sıra gönlüne düşen sonsuz ebru sevdasıyla, çalışmalarına tek başına başlayarak kendisini geliştirdi. Özellikle çiçekli ebru çalışmaları ile kendisine has bir üslup oluşturdu ve sanatseverler tarafından büyük beğeni kazandı.